Tarnobrzeg - informacje dla turystów
Tarnobrzeg – miasto południowo-wschodniej Polski (województwo podkarpackie) leżące na prawym brzegu rzeki Wisły w Kotlinie Sandomierskiej, na pograniczu Równiny Tarnobrzeskiej i Niziny Nadwiślańskiej. Tarnobrzeg to najdalej na północ wysunięte miasto regionu karpackiego. Miasto Tarnobrzeg oddalone jest od Sandomierza tylko o 14 km, a od stolicy Podkarpacia – Rzeszowa – o 70 km.
Do niedawna Tarnobrzeg znany był przede wszystkim z funkcjonującej nieopodal odkrywkowej Kopalni Siarki “Machów”. Kopalnia została zamknięta na początku lat 90, a była to jedna z największych kopalń na świecie tego typu (siarkę wydobywano od 1963 r.) Po zamknięciu kopalni w Machowie (obecnie dzielnica Tarnobrzega) i przeprowadzeniu rekultywacji terenu pokopalnianego powstał piękny i obszerny zbiornik wodny – Jezioro Tarnobrzeskie, cieszący się bardzo dużą popularnością zarówno wśród mieszkańców miasta, jak i turystów.
Niewątpliwie Jezioro Tarnobrzeskie jest w ostatnich latach jedną z głównych atrakcji Tarnobrzega, ale nie jedyną. Wybierając się do Tarnobrzega nad jezioro warto też zwrócić uwagę na zabytki miasta i okolic, bowiem historia Tarnobrzega sięga dobrych kilka wieków wstecz, a ślady historii znajdziemy chociażby wybierając się do pobliskiej dzielnicy Miechocin – będącej jedną z najstarszych dzielnic Tarnobrzega (kościół pw. św. Marii Magdaleny z gotyckim prezbiterium, zabytkowy cmentarz na Piaskach z neogotycką kaplicą Archanioła Gabriela – kościół stoi na skarpie, pół kilometra od Jeziora Tarnobrzeskiego), czy wybierając się na spacer ulicą Mickiewicza przejdziemy obok wielu zabytków, a ulica zaprowadzi nas do samego centrum miasta – Rynku Miejskiego (Plac Bartosza Głowackiego), przy którym zarówno eklektyczne kamieniczki, Kościół i Klasztor oo. Dominikanów z cudownym obrazem Matki Bożej Dzikowskiej, a nieco dalej Zamek Dzikowski z otaczającym go parkiem oraz zabudowaniami gospodarczymi zamku.
Co zobaczymy?
Spacerując ul. Mickiewicza w kierunku Rynku miejskiego w Tarnobrzegu, po drodze będziemy mijać szereg zabytków pamiętających dawne czasy świetności miasta i działalności rodu Tarnowskich np.: „stary szpital” ufundowany przez Tarnowskich w 1903 roku, a przed szpitalem figura św. Barbary, okazały budynek dawnego gimnazjum (obecnie siedziba prezydenta miasta), pomnik Juliusza Tarnowskiego, zabytkowe budynki mieszkalne i zabytkowe gmachy publiczne, urokliwa fontanna, aż dotrzemy do Rynku miejskiego (Plac Bartosza Głowackiego – potocznie nazywany placem czerwonym). Na Rynku miejskim niegdyś znajdował się ratusz (spłonął w czasie I wojny światowej), pręgierz i areszt, a także odbywały się tu jarmarki w określone dni, a na co dzień handlowali Żydzi, a wokół Rynku XIX wieczne kamieniczki. Na Rynku miejskim Pomnik Bartosza Głowackiego z 1904 roku – pierwszy i przez długi czas jedyny w Polsce pomnik poświęcony chłopu), a po drugiej stronie XVIII wieczny kościół i klasztor Ojców Dominikanów – ufundowany przez rodzinę Tarnowskich, z cudownym obrazem Matki Bożej Dzikowskiej. Warto też zajrzeć w uliczki odchodzące od Rynku miejskiego, bowiem w jednej z nich zachowała się dawna Synagoga – aktualnie Biblioteka Publiczna, przechodząc zaś na drugą stronę Rynku i spacerując w kierunku rzeki Wisły dojdziemy do zabudowań Browaru (pamiętającego czasy Tarnowskich). Perełką zaś jest oczywiście Zamek Dzikowski i otaczający go park – siedziba hrabiów Tarnowskich – aktualnie częściowo udostępniony zwiedzającym (częściowo remontowany i odrestaurowywany). Warto zajść na tyły zamku – piękne zdobienia elewacji, skarpa z której rozpościera się panorama dawnych posiadłości Tarnowskich, aż po dawny Spichlerz rodziny Tarnowskich (obecnie jedyne w Europie – Muzeum Polskiego Przemysłu Siarkowego).
Z pewnością warto też zobaczyć: Pałacyk Myśliwski na osiedlu Mokrzyszów oraz osiedle Wielowieś z XIX wiecznym Klasztorem Sióstr Dominikanek wybudowanym na terenie dawnego dworu Tarnowskich (siedziby rodu Tarnowskich zanim założyli Tarnobrzeg), kościół parafialny z dawną grobową kaplicą kopułową Tarnowskich z ołtarzem św. Gertrudy z początku XVII w. Pierwszym z Tarnowskich pochowanym pod kaplicą kopułową w Wielowsi był założyciel miasta Tarnobrzega – Stanisław Tarnowski(1608). W Wielowsi warto też zwrócić uwagę na obelisk ustawiony w miejscu, gdzie w 1999 roku lądował helikopter Jana Pawła II – stąd Ojciec Święty pojechał do pobliskiego Sandomierza.