Muzeum Polskiego Przemysłu Siarkowego

Muzeum Polskiego Przemysłu Siarkowego

Muzeum Polskiego Przemysłu Siarkowego w Tarnobrzegu powstało w 2013 roku w dawnym Spichlerzu dworskim, ul. Pawłowskiego 14 – kilkaset metrów na północ od zabudowań Zamku Dzikowskiego – rodowej siedziby Tarnowskich.

Godziny zwiedzania:

poniedziałek – nieczynne
wtorek – piątek: 9.00 – 15.00
sobota: tylko po wcześniejszym zgłoszeniu
niedziela: 12.00 – 18.00

Muzeum Polskiego Przemysłu Siarkowego prezentuje geologiczne okazy siarki rodzimej, dokumentacje techniczne, fragmenty maszyn i urządzeń pracujących niegdyś w kopalniach siarki na terenie Polski (głębinowych, odkrywkowych i otworowych), pamiątki i mundury górnicze, archiwalne fotografie oraz historię wydobycia i przetwórstwa siarki, zarówno w dawnych polskich ośrodkach wydobywania siarki, jak i w Tarnobrzeskim Zagłębiu Siarkowym, modele wagonów kolejowych, statków morskich przeznaczonych do transportu siarki, wielkie latarnie sygnalizacyjne największej koparki zdejmującej nadkład w kopalni odkrywkowej oraz produkty, do których wytworzenia stosowano siarkę. W gablotach prezentowane są medale, okolicznościowe puchary i minerały. W Muzeum Siarki w Tarnobrzegu zgromadzono też przedmioty stosowane przez Stację Ratownictwa Górniczego miedzy innymi sprzęt służący do komunikacji i ochronne skafandry górnicze. Zwiedzający mogą zapoznać się także z postacią profesora Stanisława Pawłowskiego, odkrywcy złóż siarki.

W skansenie górniczym znajdującym się tuż obok Muzeum Polskiego Przemysłu Siarkowego prezentowane są fragmenty gigantycznych maszyn używanych do wydobywania rudy siarkowej, będących niegdyś na wyposażeniu kopalni odkrywkowej w Machowie, wielkie transformatory, silniki pomp odwadniających teren kopalni, wał z taśmociągu, zawór pompy wodnej, budki sterownicze oraz myjkę do butów, wykorzystywaną niegdyś przez górników do mycia obuwia po wyjściu z kopani.

Unikatowa ekspozycja prezentowana jest na dwóch piętrach tarnobrzeskiego spichlerza. Większość eksponatów to przedmioty, które można zobaczyć tylko i wyłącznie w tarnobrzeskim Muzeum Siarki.