Jezioro Tarnobrzeskie

JEZIORO TARNOBRZESKIE

Do niedawna miasto Tarnobrzeg znane było przede wszystkim z funkcjonującej nieopodal odkrywkowej Kopalni Siarki “Machów”. Kopalnia została zamknięta na początku lat 90, ale warto podkreślić, że była to jedna z największych kopalń na świecie tego typu, w której siarkę wydobywano od 1963 r. Po zamknięciu kopalni w Machowie (obecnie dzielnica Tarnobrzega) i przeprowadzonej rekultywacji terenu pokopalnianego powstał piękny i obszerny zbiornik wodny, cieszący się bardzo dużą popularnością zarówno wśród mieszkańców miasta, jak i turystów.

Prace rekultywacyjne na terenie o powierzchni ok. 1300 ha trwały od 1993 r. W 2005 rozpoczęto napełnianie zbiornika wodą z rzeki Wisły. Napełnianie zakończono w 2009r., a utworzony w miejscu wyrobiska poeksploatacyjnego zbiornik wodny uzyskał powierzchnię 500 hektarów i głębokość 42 metrów.

Jezioro Tarnobrzeskie oficjalnie otwarte zostało w 2010 roku, choć wówczas jeszcze takiej nazwy nie posiadało. Zbiornik nazywany pierwotnie był Zalewem Machowskim lub Jeziorem Machowskim. Dopiero trzy lata później, tj. w 2013r. zbiornikowi nadano urzędową nazwę Jezioro Tarnobrzeskie.

Woda w Jeziorze Tarnobrzeskim posiadająca pierwszą klasę czystości oraz licząca blisko trzy kilometry piaszczysta plaża, a także co raz większa ilość różnorodnych atrakcji wodnych (i nie tylko) – z każdym rokiem przyciągają tłumy miłośników wodnych szaleństw i rekreacji plażowej. Warto dodać, że nad Jeziorem Tarnobrzeskim działa najdłuższa w Polsce tyrolka – zjazd linowy o długości 520 metrów. Zarówno jej długość, jak i różnica poziomów sięgającą 20 metrów, pozwalają osiągnąć podczas zjazdu prędkość ponad 70 km/h. Co ciekawe dwie liny trakcyjne pozwalają na równoległe zjazdy w parach.